Co to jest edukacja domowa?
Edukacja domowa to realizowanie obowiązku wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego albo obowiązku nauki przez Dziecko poza szkołą, a konkretnie w swoim własnym domu. Bez nauczycieli, sprawdzianów, prac domowych i ocen. Nauczycielami są Rodzice i to oni decydują kiedy, gdzie i w jaki sposób uczą swoje Dziecko.
Kto decyduje o tym w jakiej formie ma odbywać się edukacja jego Dziecka?
Każdy Rodzic ma prawo do decydowania, w jakiej formie ma odbywać się edukacja jego Dziecka. Rodzice mają wybór. Mogą skorzystać z systemowej szkoły albo uczyć Dzieci w domu.
Czy osoby, które decydują się na nieposyłanie Dziecka do szkoły i uczenie Dziecka w domu we własnym zakresie naruszają prawo?
Oczywiście, że nie. Nauczanie domowe jest prawem Rodziców. Prawo do edukacji domowej wynika z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2020 r. poz. 1327 t.j. z dnia 31 lipca 2020 r.) oraz z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 t.j. z dnia 17 czerwca 2021 r.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa obowiązek wychowania przedszkolnego, obowiązek szkolny czy obowiązek nauki może być realizowany poza przedszkolem/szkołą w systemie tzw. edukacji domowej (art. 37 ustawy prawo oświatowe).
Czy edukacja domowa jest dla wszystkich?
Edukacja domowa to styl życia. Nie każdemu taki styl życia odpowiada zatem na pewno nie jest ona pod tym kątem patrząc dla wszystkich. Natomiast nie są przewidziane żadne ograniczenia choćby finansowe czy dotyczące wykształcenia Rodziców czy warunków lokalowych, jakimi powinni Rodzice dysponować. Pod tym względem zatem jest ona dla wszystkich.
Co zyskują Rodzice?
Paradoksalnie więcej czasu. Czas edukacji staje się czasem dla Rodziny. To czas wspólnie spędzony, czas na budowanie relacji. Zwykle edukacja domowa występuje w domach, gdzie Rodzice świadomie chcą poświęcić się życiu rodzinnemu. Zwykle jedno z Rodziców nie pracuje, Rodzice pracują zdalnie albo korzystają z pomocy innych członków rodziny czy osób trzecich. I świadomie decydują się nie alternatywną formę nauczania. Zrealizowanie podstawy programowej zajmuje znacznie krócej niż trwa rok szkolny. W klasach młodszych Rodzice podają, że jest to ok. 3 miesięcy.
WIĘCEJ O EDUKACJI DOMOWEJ ZNAJDZIESZ W MOIM E-BOOKU!
E-BOOK: EDUKACJA DOMOWA. REGULACJE PRAWNE I PRAKTYCZNE PORADY
Autor:
Paulina Janikowska – Mizera - radca prawny, rodzic i trener.
Na blogu opisuje jak wygląda życie radcy prawnego i rodzica oraz dlaczego i czego radca prawny uczy dzieci (nie tylko swoje), a także to co ma do przekazania rodzicom o prawie i o rodzicielstwie.
foto: www.freepik.com