

- PJM
- Rodzicielstwo
Wszystko o czym Rodzice powinni wiedzieć w związku otwarciem żłobków i przedszkoli
Przedszkola i żłobki od dziś mogą znów funkcjonować. To kolejny etap odmrażania gospodarki. Celem tych zmian jest umożliwienie powrotu do pracy Rodzicom.
Ostateczna decyzja co do otwarcia żłobków i przedszkoli należy do organów założycielskich.
A decyzja o tym czy posłać Dziecko do otwartej placówki oczywiście należy do Rodziców.
Kto decyduje o otwarciu żłobka/przedszkola publicznego?
Rząd zezwolił na otwarcie przedszkoli, ale ostateczna decyzja o tym czy placówka zostanie otwarta należy w przypadku placówek publicznych do gminy. Już teraz wiadomo, że niektóre gminy podeszły sceptycznie do tego tematu i wiele przedszkoli publicznych pozostanie wciąż zamknięta.
Kto decyduje o otwarciu żłobka/przedszkola niepublicznego?
W przypadku placówek prywatnych decyzja należy do właściciela przedszkola. Część przedszkoli prywatnych zdecydowała się wznowić działalność.
Kto podejmuje decyzję o powrocie Dziecka do placówki?
Jeśli przedszkole jest zamknięte, to Rodzic nie ma dylematu. Jeśli natomiast przedszkole zostanie otwarte Rodzice samodzielnie muszą podjąć decyzję o tym czy Dziecko do placówki posłać.
Na jakich zasadach przedszkola będą działać?
Problem w tym, że nie zasad funkcjonowania przedszkoli nie określono w przepisach prawa. Zostały wydane jedynie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 04 maja 2020 r. Cała treść dostępna tutaj: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2020/05/Wytyczne-GIS-%C5%BC%C5%82obki-przedszkola-Pierwsza-aktualizacja.pdf
Jak będzie wglądać organizacja pracy w placówce?
Placówki mogą ustalić swoje „zasady” działania, przy czym powinny spełniać wytyczne, o których wspomniałam wyżej.
Najważniejsze zasady organizacji opieki w placówce są następujące:
- Grupa przedszkolna czy żłobkowa powinna przebywać w stałej, tej samej sali, z tymi samymi opiekunami.
- Grupa może liczyć maksymalnie 12 dzieci.
- Na jedno Dziecko powinna przypadać przestrzeń nie mniejsza niż 4 m2.
- Z sali powinny być usunięte przedmioty, których nie da się zdezynfekować, a te które zostaną powinny być czyszczone i dezynfekowane.
- Sale powinny być wietrzone minimum raz na godzinę.
- Placówki powinny wprowadzić zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z posiłków przez dzieci (niezależnie od tego czy placówka ma własną kuchnię czy catering).
Czego placówka będzie wymagać od Rodzica?
- Przyprowadzając Dziecko musisz zachować dystans 2 m między innymi osobami.
- Możesz wejść jedynie do przestrzeni wspólnej np. przedsionka czy szatni (czyli nie możesz odprowadzić Dziecka bezpośrednio do sali).
- Powinieneś być wyposażony w środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki).
- Przed wejściem do budynku powinieneś skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
- Powinieneś wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała Dziecka, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
- Nie możesz przyprowadzać chorego Dziecka (z objawami choroby zakaźnej).
- Jeśli sam masz objawy choroby zakaźnej, nie możesz przyprowadzić Dziecka (może zrobić to ktoś inny – osoba zdrowa).
- Jeśli w Twoim domu jest osoba na kwarantannie w izolacji nie możesz przyprowadzić Dziecka do placówki.
O czym Rodzic powinien poinformować Dziecko?
Zgodnie z wytycznymi:
- Opiekunowie będą wymagać częstego mycia rąk woda z mydłem od Twojego Dziecka.
- Dziecko będzie mogło wychodzić na świeże powietrze, na terenie placówki i korzystać z placu zabaw należącego do placówki (chyba, że placówka postanowi inaczej).
- Dziecko nie będzie mogło wychodzić na spacer poza teren placówki (spacery, wycieczki).
- Mogą nastąpić zmiany organizacyjne w grafiku zajęć po to by zminimalizować spotykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
- Mogą nastąpić zmiany w składzie grupy (maksymalnie 12 osób może liczyć grupa).
- Nie wszystkie zabawki, które były przed zamknięciem placówki będą teraz dostępne.
- Dziecko nie będzie mogło przynosić do przedszkola swoich zabawek z domu.
Pamiętaj, że z żadnego przepisu prawa ani wytycznej nie wynika jak pomóc Dziecku w okresie zmiany. A to myślę, że może być najważniejsze w całym tym artykule 😉 O to musisz zadbać sam jako Rodzic.
Zasadniczo dzieci nie lubią zmian. Niewątpliwie to jak wyglądać będzie uczęszczanie do placówki wiąże się z dużą ilością zmian w stosunku do stanu sprzed zamknięcia. Dziecko będzie funkcjonować w nowej, nieznanej dla siebie sytuacji. Wyjaśnij Dziecku dlaczego zaszły zmiany w jego placówce, jaki jest ich cel. Porozmawiaj z Dzieckiem o tym co go czeka. Dla Dziecka stresujące może być już to, że nie będzie jego ulubionego kolegi czy koleżanki albo zabawki, którą zawsze się bawiło, nie wspomnę o innych zmianach. Zadbaj o emocje Dziecka. Pomóż mu znów łagodnie przejść adaptację.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 6 maja – komu będzie przysługiwał?
Czy jeśli placówka będzie zamknięta, to Rodzicowi przysługuje dalej dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Tak, jeśli placówka będzie zamknięta albo będzie otwarta, ale Dziecku z różnych względów nie będzie mogła zapewnić opieki, to Rodzic zachowa prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Aktualnie zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja.
Czy jeśli przedszkole Twojego Dziecka będzie otwarte, a Ty nie zdecydujesz się go posłać do placówki, to stracisz dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Nie. Nawet jeśli placówka będzie otwarta, a Dziecko nie będzie do niej uczęszczać wyłącznie z powodu Twojej decyzji, to zasiłek Ci przysługuje do 24 maja.
Więcej informacji o zasiłku znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-rowniez-po-otwarciu-zlobka-dowiedz-sie-wiecej?fbclid=IwAR3bNYLHyh-i464VmNczA8imNh5jif4pnykfzIf2ZP4GsjmOqNbRcft18qc
Co z opłatą za przedszkole prywatne po jego otwarciu w sytuacji, gdy Dziecko zostaje w domu?
Problem płatności za przedszkola prywatne po ich zamknięciu był już szeroko dyskutowany w momencie, gdy przedszkola zostały zamknięte.
Najkrócej pisząc i tym samym generalizując: Rodzice nie chcieli płacić czesnego (wcale bądź częściowo) za czas, gdy przedszkola były zamknięte, a przedszkola czesne chciały pobierać mając na uwadze to, że była prowadzona edukacja zdalna. W związku z powyższym dochodziło do sporów Rodziców z przedszkolami prywatnymi.
Kto wygrał ten spór? Ci którzy się porozumieli. W niektórych przypadkach przedszkola zmniejszały czesne, oferowały zajęcia zdalne i zarówno z punktu widzenia Rodziców jak i placówek takie rozwiązanie było akceptowalne.
Cześć Rodziców z różnych względów zdecydowała się na rozwiązanie umów z placówkami.
Niektórzy postanowili skorzystać z drogi sądowej – tu na orzeczenia przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Pytanie co w aktualnej sytuacji – tzn. co jeśli przedszkole niepubliczne jest otwarte, a mimo tego Rodzic nie posyła Dziecka do placówki ze względu na stan epidemii i w związku z tym nie chce płacić czesnego w całości albo w części?
Taka sytuacja (jak każda) wymaga indywidualnej analizy i indywidualnego podejścia. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo różne mogą być postanowienia umów, oczekiwania Rodziców oraz stanowisko przedszkoli/żłobków.
Jednak w pierwszej kolejności Rodzic powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy chce, aby Jego Dziecko za jakiś czas (jak już będzie gotów je posłać do placówki) wróciło to tego samego przedszkola czy żłobka, do którego chodziło przed ich zamknięciem.
Jeśli z jakichś względów nie jest to dla Rodzica kluczowe, to najprostszym sposobem jest rozwiązanie umowy z przedszkolem, a w momencie, gdy będzie gotowość do puszczenia Dziecka do placówki zawarcie nowej umowy z nowym podmiotem.
Jeśli jednak Rodzicowi zależy na utrzymaniu miejsca w tym przedszkolu, do którego uczęszczało Dziecko, i jednocześnie nie chce płacić całego czesnego, może podjąć próbę negocjacji w zakresie czesnego.
Zasadniczo jeśli przedszkole jest otwarte tzn. gotowe do świadczenia usług (wykonania umowy), to powinno za świadczone usługi otrzymać wynagrodzenie.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że znajdujemy się wszyscy w nadzwyczajnej sytuacji.
Część placówek sama wyszła z propozycją zmniejszenia czesnego, pomimo tego, że placówka jest otwarta, a Dziecko do niej nie uczęszcza ze względu na decyzję Rodziców.
Jeśli planujesz negocjacje z placówką, to powinny być one poprzedzone solidną analizą tekstu umowy, która łączy Cię z przedszkolem czy żłobkiem.
Pamiętaj, że porozumienie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, tak więc po prostu spróbuj porozmawiać z przedstawicielami placówki i wypracować rozwiązanie, które będzie akceptowalne przez obie strony (czyli korzystne zarówno dla Ciebie jak i dla placówki).
Streszczenie:
Od 6 maja niektóre przedszkola i żłobki mogą zostać otwarte.
Decyzję o otwarciu podejmuje gmina w przypadku przedszkoli publicznych albo właściciel w przypadku placówek niepublicznych.
Placówki, Rodzice i Dzieci powinny stosować się do wytycznych przeciwepidemicznych wydanych przez GIS.
Zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał Rodzicom, jeśli:
- przedszkole/żłobek będzie zamknięte ze względu na decyzję gminy/właściciela,
- przedszkole/żłobek nie zapewni opieki mając na uwadze ograniczenia spowodowane COVID-19
- żłobek/przedszkole zostanie otwarte, a mimo to Rodzic nie zdecyduje się na posłanie Dziecka do placówki z powodu stanu epidemii.
Jeśli przedszkole/żłobek prywatny zostanie otwarty, a mimo tego Rodzic nie zdecyduje się posłać Dziecka do placówki, może podjąć próbę negocjacji czesnego.
Autor:
Paulina Janikowska – Mizera - radca prawny, rodzic, edukator (trener) i przedsiębiorca.
Na blogu opisuje jak wygląda życie radcy prawnego i rodzica oraz dlaczego i czego radca prawny uczy dzieci (nie tylko swoje), a także to co ma do przekazania rodzicom o prawie i o rodzicielstwie.